Anadolu Kilim Yıkama

Kilimler güzel birer sanat eseridir. Renkleri ve desenleriyle yaşam alanınıza canlılık katar. Üstelik son derece dayanıklı ve uzun ömürlü olabilirler. Ancak kilimlerle birlikte genellikle lekeler ve tozlar da gelir, bu nedenle kilim nasıl yıkanır bilmek önemlidir. Bununla birlikte, kilim temizliği söz konusu olduğunda dikkat etmeniz gereken faktörler vardır. Örneğin kilim temizleme yaparken sert temizlik maddelerinden kaçınmanız gerekir; ancak elbette evde kilim temizlemenin kolay yolları da vardır. Temel bakım, derin temizlik ve leke çıkarma için hazırladığımız basit ipuçlarını takip ederek kilimlerinizin en iyi şekilde görünmesini sağlayın. Ayrıca, belirli kilim türlerine nasıl düzgün şekilde bakım yapacağınızı öğrenin.

Sizde Binlerce Mutlu Müşteriye Katılın

Kilim Makinede Yıkanır Mı?

Kiliminizi uzun süre kullanmak istiyorsanız ona iyi bir şekilde bakmalısınız. Çünkü iyi bakım ev tekstilinin ömrünü uzatır. Bu yalnızca düzenli olarak süpürmek anlamına gelmez. Peki kilim makinede yıkanır mı? Kilim nasıl yıkanır ve kilim yıkama öncesinde nelere dikkat etmeniz gerekir? Bu soruların yanıtları için aşağıdaki püf noktalarını okumanız yeterli.

Makinede yıkanabilir kilimler ile ilgili hızlıca bir arama yapmak, karşınıza hemen hemen her perakendecide bulunan birçok seçeneği çıkaracaktır. Eğer kilimlerinizi makinede yıkayabileceğinizden emin olmak istiyorsanız, buna elverişli kilimlerden satın almayı tercih edebilirsiniz.

İşinizi kolaylaştırmak için bir kilim satın alırken malzemesine özellikle dikkat etmelisiniz. Örneğin polipropilen, poliakrilik ve polyesterden yapılmış sentetik elyaf kilimlerin bakımı kolaydır ve kir tutmaz.

Pamuklu veya sentetik elyaftan yapılmış kilimler – kauçuk, kaymaz bir tabana sahip olanlar bile – çamaşır makinesine girebilir. Küçük örgülü veya dokuma kilimler makinede yıkanabilir. Ancak sorun şu ki birçok kilim sıradan bir makinede normal bir döngüde yıkamak için genellikle çok büyük ve hantal olabilir. Ayrıca, kilimin kurumasını beklemeniz zaman alacaktır.

Örgülü, el yapımı ve doğal elyaflı kilimler de dahil olmak üzere birçok kilim “yalnızca leke temizleme” olarak etiketlenmiştir. Bu etiket, kilimin normal bir çamaşır yıkama döngüsünde kolayca zarar görebileceği anlamına gelir. Bu nedenle elle temizlenmeleri ve yalnızca lekeli alana müdahale edilmesi gerekir.

Kiliminiz küçük ve hafifse, çamaşır makinesinde yıkamanızı tavsiye ederiz. Ancak dikkat edin, bu tüm küçük ve hafif kilimlerin makinede yıkanabileceği anlamına gelmez. Kiliminizi yıkamadan önce arkasında bulunan temizleme talimatlarını okumalı ve üreticinin talimatlarına kesinlikle uymalısınız.

Kilim çamaşır makinesinde yıkanabiliyorsa, mutlaka sormanız gereken iki önemli soru var: Çamaşır makinesinde kilim hangi programda yıkanır ve kilim kaç derecede yıkanır? Üretici talimatlarında belirtilen sıcaklığı ve yıkama programının yanı sıra, kilimi yıkamanıza izin verilen temizlik maddesini de mutlaka kontrol etmelisiniz. Ayrıca etikette kilimin bükülüp bükülemeyeceği belirtilmelidir. Bu ayrıntılarla ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyorsa, profesyonel bir halı temizleyicisine danışmak en iyisidir. Bu, kötü sürprizlerden kaçınmanıza yardımcı olur. Bu arada yüksek kaliteli oryantal kilimler veya diğer değerli parçalar, zarar görmemeleri için her zaman profesyonelce temizlenmelidir.

Halılara göre temizliği daha zor olan kilimler için 9 aşamalı temizlik sistemimizi uygulamaktayız. Kilimler yapılarına göre ayrılmakta, tozları alınmakta, yıkanmakta ve özenle kurutulmaktadır. Hizmetlerimizden bir telefonla hızlı bir şekilde faydalanabilirsiniz..