İran Halısı Yıkama

Yumoş Halı Yıkama firmamız her çeşit halıyı yıkamaktadır ve bunlardan biri de İran halısı yıkama hizmetidir. Bu halılar çok değerli halılar arasında yer almaktadır. Gerek kültürel önemi, gerekse estetik açıdan günümüzde halen tercih edilirler. Evlerimizde işlevsel oldukları gibi koleksiyonerler de rağbet gösterir. Bu yüzden temizliği büyük önem taşır. İran Halısı yıkama tarihi bir yapıyı restore etmek gibi titizlik isteyen, bilgi ve tecrübeye dayanan bir iştir.

Sizde Binlerce Mutlu Müşteriye Katılın

İran halısı nasıl temizlenmelidir?

Halıyı yıkamadan önce evde yapılacak bakım işlerinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Halı temizlenirken saçaklarından çırpılmamalıdır. Balkondan sarkıtıp dövülerek çırpılmaması gerekir. Elektrikli süpürgeyle temizlenmesi makul bir seçenektir. Çamaşır suyu, deterjan gibi kimyasal malzemelerin kullanılmasından uzak durulmalıdır. Arap sabunu ve diğer doğal sabunlarla temizlenebilir. İplik türlerine ve kalınlığına göre sınıflandırıldığı için temizlikleri de buna göre değişir. Örneğin yıkamada su çok az kullanılmalıdır. Bunun yanında en önemli temizlik yöntemi de halıyı yıkamaktır. Temizleme aşamasında nemli olsa bile nemi hemen alınmalıdır. Aksi takdirde leke kalabilir.

İran halısı nasıl yıkanır?

İran halısını yıkarken mutlaka profesyonel destek almanızı öneririz. Değilse İran halınıza yazık olmuş olur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hassas ve pahalı halıladır. İran halılarının da kendi içinde çeşitleri vardır. Bunlar makinede yıkanabilen ve elde yıkanabilen olarak ikiye ayırabiliriz. Özellikle yıllanmış halılar mutlaka elde yumşak fırçalar yardımıyla yıkanmalıdır. Makinede yıkanan iran halıları daha çok yeni dikilmiş olan halıdır.

Püf noktası

Halı ipek olduğu için parçalanabilir. Suyun az kullanılmasının bir diğer sebebi de bu halının iplikleri kökboyası gibi rengi dışarı veren yapılara sahiptir. Makine ile temizliğinde çok dikkat edilmelidir. Baskı uygulanmadan önce yavaşça vakumlanmalıdır. Vakumlanan halı sonradan otomatik yıkama makinesiyle temizliği devam edecekse hassas ayarda yumuşak temizleyiciler kullanılmalıdır. Doğal temizleyicilerin kullanılmasında özen gösterilmelidir. Sabunla köpüklenerek temizlenen halıya yumuşak ovalama hareketleri yapılırsa iyi olacaktır. İran Halısı yıkamada su ve deterjandan uzak durulmalı, işlem köpüklerle yapılmalıdır. Durulama işleminde de çok fazla su kullanılmamalıdır.

Halıların yıkanması ivedilikle olması gerekir. Aksi takdirde halılarda kullanılan kök boyaları Kurutma işleminde ise doğrudan güneş ışığı ve buharlamadan kaçınılmalıdır. Doğal yöntemler kullanılarak, kısacası bu işte uzmanlaşmış firmalara başvurulmalıdır. Güngören halı yıkama firmamız İran halı yıkama konusunda da uzman bir kuruluştur. Garantili olarak yıkadığımız İran halılarınızı güvenle bize teslim edebilirsiniz.