Jüt Halı Nedir? Nasıl Temizlenir?

Evinizin tarzını yansıtırken aynı zamanda temizliğe de pratiklik katan jüt halı ve kilimler, farklı çeşitleri ile her dekorasyona uyum sağlamaktadır. Vazgeçilmeziniz olacak olan jüt halıları incelemek ve temizlik önerilerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Halının adını akılda tutmakta zorlanıyorsanız ya da Jüt nedir? Diye düşünüyorsanız bilmeniz gereken ilk şey, bu halının adının imal edildiği iplikten geldiğidir. Jüt ipi olarak anılan madde, bir bitkiden elde edilmektedir. Ihlamurgiller familyasından olan, sıcak iklimlerde yetişen ve boyu 4 metreye kadar uzayan bitkiler, dünyada pamuktan sonra en çok üretilen lifler arasında yer almaktadır.

Doğal ve hipoalerjenik özelliği ile bilinen jüt bitkisi, %100 çözünebilir özelliği ile aynı zamanda çevre dostu bir malzemedir. Endüstriyel alanda birçok farklı şekilde kullanılan hüt bitkisinin halı olma serüveni dokuma işlemi ile sonlanmaktadır. Jüt halı dokusu gereği kullanım ve temizlik sırasında kayabilir, halının altına kaydırmaz bir malzeme koymak güvenlik açısından tavsiye edilmektedir.

Sizde Binlerce Mutlu Müşteriye Katılın

Jüt Halı Özellikleri Nelerdir?

Zor aşınan bu halılar fazlası ile dayanıklıdır.

Kokuyu emmeyen özelliği ile beğeni kazanmaktadır.

Nemli ortamlarda kullanılmayan jüt halılar, salon gibi alanlarda rahatlıkla tercih edilmektedir.

Boyanarak renklenen jüt iplikler, dekorasyonda egzotik ve etnik bir görünüm elde etmenize yardımcı olur.

Jüt Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Jüt halıların temizliği için uzun bir yönergeye ihtiyaç yoktur. Jüt halı temizliğinin detayları şu şekildedir;

Halıları nemli bir bezle hafifçe silebilirsiniz.

Halıların rutin temizliği için elektrikli süpürgeleri kullanabilirsiniz.

Tamamen doğal bitkiden dokunan jüt halıların zaman zaman döküldüğünü fark edebilirsiniz, bu nedenle sıklıkla süpürmeniz gerekebilir.