Kök Boyalı Halılar Nasıl Yıkanır?

Alanında tecrübeli bir halı yıkama fabrikası olarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki halıların narin boyaları bu işteki zorlayıcı unsurların başında gelir. Kök boya diye tabir edilen bitkisel bazlı boyama maddeleri sert leke çıkarıcılardan kolaylıkla etkilenir ve solarlar. Bu yüzden Yumoş halı yıkama olarak bu tür halıları özel bir takım aşamalardan geçirerek ve bazı önemli noktalara dikkat ederek yıkıyoruz.

Yıkanma ihtiyacı olan halıların temizlenmesinden amaçlanan hijyenik neticeyi almak için tecrübe gerektiren bir dizi şartlara uymak gereklidir. Halılarının temizliğine önem veren birisiyseniz ve bu sefer olumsuz bir neticeyle muhatap olmaktan şüphe duyuyorsanız, yıkama işinizi vereceğiniz halı yıkama fabrikasını seçmeden evvel, önemli detayları bilmelisiniz. Söylemekte yarar var ki kök boyalı halılar ve yolluklar yıkanırken hüsrana uğramamak için her şeyden evvel bilinmesi gereken şey halılarımızı teslim edeceğimiz firmanın temizlik ve hijyen sağlamada son derece titiz bir yıkama şirketi olmasına ihtiyaç olduğudur. Zaten halıları temizleyecek şirketin işçiliğindeki kalite, işini benimsemiş personel kadrosu ve bununla beraber elindeki makinelerin uygun standartlarda olmasıyla ölçülür. Yıkamada başlangıç aşaması halıları alacak servisin gelmesi gereken gün ve saatte vereceğiniz adrese gelmesidir ki bu işlem ile ilgili ilave bir ödeme istenmemektedir. Bu manada işinde uzmanlaşmış bir temizlik fabrikası kesinlikle belirtilen anda halılarınızı teslim alır. Bu arada yıkama yapılacak yere taşınmış olan halılar bir an önce cinslerine göre ayrı bölümlere aktarılır çünkü, farklı halılar aynı makineyle yıkama işlemine tabi tutulamaz.

Kök boyalı halıları yıkarken şunlara dikkat etmek gerekmektedir:

Diğer halılardan ayrılması gerekir.

Elde yıkanmaları gerekir.

Sert leke çıkarıcılara temas ettirilmemeleri gerekir.

Hızlıca kurutulmaları gerekir.

Teknolojinin geldiği noktada son yıllarda değişik iki halı ve kilim yıkama şekli kullanılmaya başlanmıştır ve bu sistemlerden birincisi meçle elde yıkama olarak bilinen yöntem, bir diğeri de tam otomatik sistemlerle devam ettirilen yıkama tipidir. Çok programlı otomatik halı yıkama makineleriyle yapılan yıkamanın eski uygulamalara göre pek çok yararı vardır ki, bunların en mühim olanı belki de daha fazla yıkayıcı fırça kullanılmasıdır. Kök boyalı halılar ve yolluklar elle ya da ful otomatik yöntemle yıkanacak olabilir ama özellikle bu tür halılar Yumoş halı yıkama fabrikamızda olduğu gibi, ya elde yıkanmalı yada otomatik makinenin narin yıkama ayarları ile yıkanmalıdır. Deterjan seçimi hijyenin başarı seyrini direk olarak belirler. Halı yıkama işlerinde başarılı neticeye ulaşmak için bakteri temizleme özelliği olan leke gidericiler ile yıkama yapmak olmazsa olmaz öneme sahiptir. Ancak bu tür narin halılar sert leke çıkarıcı maddelerle temas ettirilmemelidir. Halıların hızlı bir şekilde kurumasının gerçekleşmesinde sıkma makinesiyle halıyı sıkmak, kurutmanın amaçlandığı gibi olması için gerçekten önemlidir. Sanayi tipi sıkma makinesinde sıkılmış olan halılar askılara asılmaya gereksinim duyar ki, bakterilerden arınma tam olarak bu sayede olur. Kurutmalıklarda kuruduğu gözlemlenen halılar kontrol edilmesi maksadıyla kalite kontrol bölümüne sevk edilir ve bu masada halıların son durumu ile birlikte poşetleme işlemleri yapılır.

Kök boyalı halıların kurutma işlemi konusu gerçekten büyük önem arz eder. Akrilik halılar uzun süre ıslak kalsalar da solmazlar. Ancak kök boyalı halılar şayet uzun süre nemli kalacak olurlarsa solabilirler. İşte burada halı yıkama fabrikasının yeterli kurutma şartlarına haiz alanlarının olup olmaması büyük önem arz eder. Bizler Yumoş halı yıkama olarak özellikle mevsimsel olumsuz şartlardan etkilenmemek için gerekli önlemleri almış durumdayız.

Sizde Binlerce Mutlu Müşteriye Katılın